.

.

wtorek, 23 czerwca 2026

Szybkie i pulchne ciasto z rabarbarem i kruszonką (przepis ze starego zeszytu, z wodą gazowaną) +FILM

 cześć Kochani, dziś zapraszam Was na super ciasto ze starego zeszytu z przepisami. Można je zrobić z dowolnymi owocami, ze wszystkimi smakuje rewelacyjne. jest bardzo pulchne, wilgotne. Do jego zrobienia potrzeba tylko kilku składników, jeden z nich to woda gazowana, która je spulchnia. Ciasto jest pyszne, szybie, tanie. Ładnie wygląda. Słodkie ciasto, chrupiąca kruszonka i rabarbar-zespół idealny. Polecam serdecznie 






zapraszam też na film z przygotowaniem ciasta krok po kroku  



* proporcje są na dużą blaszkę około 25x35cm

***szklanka u mnie to zawsze 250ml***


-6 jajek L

-szklanka cukru 

-250ml oleju

-250ml gazowanej wody

-3 płaskie  łyżeczki proszku do pieczenia

-cukier waniliowy

-pół łyżki ciemnego kakao *opcjonalnie 

-3 szklanki mąki pszennej tortowej


DODATKOWO


-ok 300g rabarbaru

-2 łyzki cukru pudru

-łyżka bułki tartej 



KRUSZONKA 

-50g masła

-ok 5 łyżek cukru

-mąka-ile zabierze

-cukier waniliowy 16g



6 jajek ubijamy na jasną -puszystą masę 



dodajemy 3 szklanki mąki pszennej tortowej (szklanka 250ml)

dodajemy 3 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia 

250ml oleju 

250ml wody gazowanej

wszystko dokładnie miksujemy



odlewamy trochę ciasta i dodajemy kakao-mieszamy



wylewamy na dno blaszki (25x35cm) 

na kakaowe ciasto wylewamy jasne 



rabarbar kroimy, dodajemy cukier puder i bulkę tartą mieszamy


składniki na kruszonkę mieszamy, mąkę dodajemy stopniowo aż będzie sypka konsystencja 

na ciasto wykładamy rabarbar i posypujemy go kruszonką 




ciasto wstawiamy do nagrzanego do 180 stopni piekarnika grzanie góra-dół bez termoobiegu i pieczemy około 40 minut 

i gotowe :) ciasto jest wspaniałe, bardzo pulchne, z chrupiąc kruszonką. Można je zrobić z dowolnymi owocami, z każdymi smakuje super. Łatwe, tanie, szybkie i przepyszne polecam Wam bardzo serdecznie 











czwartek, 18 czerwca 2026

Najlepsze ciasto z truskawkami TRUSKAWKOWA CHMURKA efektowne i przepyszne +FILM

 Cześć Kochani, sezon na truskawki w pełni chociaż z powodu pogody jest ich mniej, ale są to najważniejsze. Lubię wypieki z tymi owocami, więc zapraszam Was dziś na wspaniałe ciasto Truskawkowa Chmurka, bardzo efektowne, delikatne, leciutkie, na kruchym cieście, z galaretką z zatopionymi w niej kawałkami truskawek, z piana truskawkowo-jogurtową i okazałą delikatną bezą. Ciasto jest idealna na każdą okazję, pięknie i okazale wygląda i smakuje bosko, nie nadmiernie słodkie, przepyszne, zapraszam








zapraszam też na film z przepisem krok po kroku 



SKŁADNIKI

*blaszka 25x35cm, używam szklanki 250ml 


SKŁADNIKI 


CIASTO 

-1,5 szkl mąki pszennej tortowej

-6 żółtek (białka odkładamy do bezy)

-125g miękkiego masła lub margaryny

-łyżeczka proszku do pieczenia

-0,5 szkl cukru pudru 

-cukier waniliowy


BEZA


-6 białek

-szklanka cukru

-2 łyżki mąki ziemniaczanej 

-garść płatków migdałowych


PIANKA

-250ml wrzątku

-galaretka truskawkowa

-jogurt truskawkowy duży ok 400g

-0,5 szkl cukru pudru

-500ml śmietanki 30% lub 36%

-1,5 łyżki żelatyny 


DODATKOWO

-1250ml wrzątku

-3 galaretki truskawkowe

-ok 350g truskawek




składniki na ciasto dajemy do miski i zagniatamy 

przekładamy do blaszki 25x35, nakłuwamy i pieczemy ok 20min w temp 180 stopni grzanie góra-dół bez termoobiegu







3 galaretki rozpuszczamy w 1250ml wrzątku, studzimy, dodajemy pokrojone truskawki, wstawiamy do lodówki, tężejącą wykładamy na ciasto i wstawiamy do lodówki do całkowitego stężenia




BEZA


Białka ubijamy, stopniowo dodajemy cukier, miksujemy długo, do jego rozpuszczenia, 

dodajemy mąkę ziemniaczaną-miksujemy



wykładamy do blaszki 25x35cm, posypujemy płatkami migdałowymi



wstawiamy do nagrzanego do 150 stopni piekarnika grzanie góra-dół bez termoobiegu i suszymy ok 1 godzinę, po tym czasie możemy zostawić beze w piekarniku uchylonym albo od razu ją wyciągnąć. 



PIANKA 

śmietankę ubijamy, dodajemy cukier puder, jogurt truskawkowy

na koniec dodajemy ostudzoną galaretkę truskawkową rozpuszczoną w 250ml wrzątku z żelatyną

masę wykładamy na stężałą galaretkę z truskawkami na niej kładziemy bezę




ciasto wstawiamy do lodówki najlepiej na całą noc 

pięknie sie kroi, jest bardzo stabilne, okazałe, eleganckie, smakuje po prostu rewelacyjnie, bardzo letnie, sezonowe, pyszne polecam bardzo gorąco 
















piątek, 12 czerwca 2026

warstwowa SAŁATKA GYROS super przepis, idealna na każdą okazję, na imprezę +FILM

 Cześć, dziś zapraszam Was na rewelacyjną sałatkę warstwową Gyros. Smakuje rewelacyjnie, jest idealna na imprezę, grilla czy po prostu jako danie. Pięknie się prezentuje na stole, wszystkie warstwy połączone z sosem i majonezem idealnie współgrają ze sobą. 





Jest bardzo efektowna, prosta do zrobienia i przepyszna, zapraszam 

zapraszam też na film z jej przygotowaniem krok po kroku 



SKŁADNIKI

-podwójna pierś z kurczaka

-przyprawa gyros ok 2 łyżeczki

-ok łyżeczka papryki słodkiej

-słoik ogórków konserwowych ok 400g

-puszka kukurydzy ok 350g

-ogorek zielony 1 sztuka 

-mała czerwona papryka

-2 średnie cebule czerwone

-mała kapusa pekińska


sos

-10 łyżek ketchupu u mnie łagodny

-5 łyżek jogurtu naturalnego

-sól

-pieprz 


DODATKOWO

-mały majonez ok 300g




fileta kroimy na mniejsze kawałki, doprawiamy przyprawą gyros, papryką, dodajemy trochę oleju i smażymy



usmażone mięso dajemy na sitko żeby usunąć nadmiar oleju i wody

w misce mieszamy ketchup i jogurt (może być też jogurt grecki) doprawiamy solą i pieprzem do smaku



cebulę szatkujemy w cienki paseczki, ogórki, paprykę, ogórka świeżego kroimy, kukurydzę odcedzamy


na dno miski dajemy ostudzone mięso



następnie cebulę



następnie sos, troszkę sosu zostawiamy do dekoracji 



następnie ogórki konserwowe



kukurydzę



majonez



paprykę czerwoną



zielonego ogórka

opcjonalnie można polać ketchupem



i ostatnia warstwa to poszatkowana kapusta pekińska


ja z każdej warstwy zostawiłam sobie po kilka sztuk mięsa, warzyw i troszkę sosu  i udekorowałam górę sałatki


sałatkę wstawiamy do lodówki do schłodzenia i przegryzienia 

podajemy nabierając łyżką wszystkie warstwy 

idealna jako przekąska, dodatek do mięs, dań z grilla, świetna na imprezę itp